Докато гените и възрастта играят важна роля, има начини да забавите и дори да спрете посивяването с някои естествени трикове.
Пигментните клетки, наречени меланоцити, придават цвета на косата. Когато спрете да произвеждате този меланин, косата започва да посивява.
Учените наскоро са открили, че посивяването е натрупване на водороден пероксид в косъма, което избелва косъма отвътре.
Обикновен ензим, наречен каталаза, разгражда водородения пероксид на вода и кислород, но с възраста, производството на каталаза започва да намалява.
Проучване от 2016 г. предложи друга интересна възможност – че възстановяването на молекулярните пътища, които определят пигмента на косата, може да възстанови цвета и.
Подобно на повечето хора, вероятно си мислите, че сивата коса е естествена част от стареенето, или че е просто генетично предопределно. Тези фактори играят някаква роля, но все пак
можете да забавите – а може би дори и да предотвратите – посивящия процес с някои естествени трикове.
Какво причинява сива коса?
Хората обикновено започват да посивяват след 30-годишна възраст – оттам посивяването се увеличава с 10 до 20 процента на всяко десетилетие.
Но каква точно е причината тялото ви да спре да произвежда меланин? Въпросът вълнува учените от десетилетия, но някои от последните проучвания дават някои отговори.
Сива коса и каталаза
В проучване от 2009 г. учените открили, че посивяването е просто натрупване на водороден пероксид в косата, който я избелва отвътре. Да, блондинките използват водороден пероксид, за да постигнат изрусяващ ефект, но това е също химикал, който се произвежда по естествен начин в косата.
Ето къде идва интересното – обикновено един трудолюбив ензим, наречен каталаза, разгражда водородния пероксид на вода и кислород. Но с възраста, производството на каталаза започва да се забавя. Резултатът? Водородният пероксид започва да се натрупва в косата.
This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!
GIPHY App Key not set. Please check settings