in

Деменция: Половината могат да бъдат лекувани

neurons and a man with dementia

Според различни изследвания, ако произходът на заболяването е микробна инфекция в мозъка, патологии като болестта на Алцхаймер или Паркинсон могат да бъдат лекувани.

Ники Шултек е 30-годишна жена от Северна Каролина, която след завършване на полумаратон започва да изпитва остри симптоми на когнитивен спад, респираторни проблеми и сърдечна аритмия. Разстроена, тя се подлага на набор от медицински тестове, които в крайна сметка отхвърлят диагнозата, от която най-много се страхува, а именно множествена склероза.След много томографии и сканирания на мозъка лекарите й казват, че има множество хронични инфекции, включително бактерията Borrelia burgdorferi, която причинява лаймска болест и, че тази бактерия е успяла да достигне мозъка й.

Антибиотичното лечение спира развитието на болестта. Въпреки това, Borrelia burgdorferi е трудно да се унищожи, след като достигне мозъчната тъкан, така че тя трябва да продължи с поддържащо лечение в продължение на години. Това разказва самата Ники в интервю за британската медия The Guardian, 9 години по-късно и в перфектно здраве. Нейният ужасен опит послужи за започване на изследване и създаване на Инициативата за патобиома на Алцхаймер (AlzPI), обединяваща учените от престижни университети като Кеймбридж, Хайделберг и Масачузетската обща болница. Благодарение на това те откриха, че мозъкът не е стерилен орган, както се смяташе, а че в него живеят всякакви микроорганизми, от бактерии до гъбички, които образуват екосистема, подобна на вече познатата микробиома на червата, която те наричат „патобиом“.

„Обратими“ деменции

Случаят на Ники не е единствен в света. Скорошно проучване на групата AlzPI, публикувано в списание Alzheimer’s and Dementia, състави дълъг списък от доклади за случаи, при които е установено, че инфекциозното заболяване е основната причина за деменция, което означава, че в много случаи деменцията е била обратима. Проучването предполага, че възможен принос към патобиологията на Алцхаймер е микробната инфекция. Невротропните патогени (както се наричат тези с висок афинитет към нервната тъкан), включително бактерии, амеби, гъбички и вируси, могат да нахлуят в централната нервна система (ЦНС) и да използват тези сензорни нерви като път.

Анализирането на мозъчния микробиом отне много усилия и години на изследване, тъй като не може да се вземе проба, както се прави с червата.

Благодарение на изследванията вече е известно, че например Treponema pallidum, причинителят на сифилис, както и Cryptococcus neoformans, вирусът на морбили и вирусът на човешката имунна недостатъчност (HIV) са свързани с различни видове деменция, които са обратими тъй като те се лекуват с персонализирана антимикробна терапия. Проучването, публикувано в Alzheimer’s and Dementia, обяснява, че паразитните инфекции като Toxoplasma gondii могат да повлияят на неврологичното развитие, имунния отговор и ендокринните мрежи, предоставяйки информация за възможни връзки с епилепсия, двигателни нарушения и Алцхаймер.

„Нашата хипотеза е, че вероятно половината или повечето инфекции биха могли да бъдат лекувани с антибиотици“, каза Ричард Лейт, молекулярен биолог от Университета в Единбург и съавтор на изследването на AlzPI, пред New Scientist . Това твърдение се подкрепя от нарастваща колекция от документирани случаи, при които антимикробното лечение е обърнало привидно необратими симптоми на деменция.

Как влизат в мозъка?

Изследователите са идентифицирали няколко пътя, като микроорганизми, използващи клетките на имунната система като „троянски коне“, заобикаляйки кръвно-мозъчната бариера, чрез използване на малки пукнатини или преминаване през носните и устните нерви. Множество проучвания показаха как някои патогени могат да проникнат в носната кухина, за да достигнат до мозъчната тъкан.

Стратегии за превенция

BCG ваксината, използвана срещу туберкулоза, стимулира имунната система и според различни проучвания може да намали риска от деменция с до 45%. Други обичайни ваксини, като тези срещу грип и херпес зостер, показват подобни защитни ефекти. От друга страна, експертите препоръчват превантивни мерки, достъпни за всеки, като поддържане на добра хигиена, грижа за оралното здраве и водене на здравословен начин на живот, с балансирана диета и редовни упражнения, които спомагат за укрепване на имунната система и защита на мозъка от възможни нахлуващи патогени.

 

Източник: LA RAZON

Какво Мислиш?

0 Точки
Upvote Downvote

Написано от Alexandra

Казвам се Александра Мишева и съм автор на редица статии в онлайн пространството на разнообразни теми. Работя като маркетинг експерт в дигитална фирма, обичам да пиша статиии на различни теми , да пътувам и опознавам различни хора по света.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    liver cleansing

    Как да пречистим черния си дроб

    a woman is taking a shower

    Колко пъти седмично трябва да се къпем, според експертите