in

Как се прави шипково вино

rosehip wine

Въпреки голямото разнообразие на плодове от различни овощни видове у нас няма традиция да се правят плодови вина. За разлика от гроздовите вина, плодовите съзряват бързо и развиват хармоничен вкус и фин букет. Някои от тях, като шипковото, малиновото, капиновото и от касис са богати на витамин С и други ценни вещества.

Плодовете от шипки се берат в пълна зрялост, когато листата на храста започнат да жълтеят. Преди смилане дръжките и връхните части на плода се отстраняват. Смачкването се извършва с гроздомелачка. Когато количеството е малко, за целта може да се използва машина за мелене на месо, но с по-едри отвори на решетката. Плодовете трябва да се смачкат добре, което улеснява отделянето на сока.

Според някои специалисти за това допринася и кипването на шипките с малко вода, попарване с пара или оставяне на предварително заферментиране. За да не се допусне оцетно вкисване плодовете (готовата кашата) трябва да заферментира в затворени съдове и трябва да се разбъркват по няколко пъти на ден. В такива случаи ползването на хлебна мая е задължително.

Количеството на маята е както при ябълковото вино, за 100л.сок, е необходима 80-100г. хлебна мая, предварителна размита в малко хладка вода, половин до 1литър. Бурето в което протича ферментацията се държи в помещение с температура 20 градуса по целзий. Ферментацията протича, както при производство на бели вина от грозде. За нормално протичане е полезно в кашата да се внесат 3г. кисел амониев фосфат или амониев хлорид (нишадър) на 10л.сок (каша). След приключване на ферментацията и забистрянето, виното веднага се отделя от утайката. За освежаване на вкуса се препоръчва добавяне на 5-6г. лимонена киселина (лимонтузу) на литър.

Рецепти за производство на шипково вино

Първа рецепта

  • Пет килограма свежи плодове се смачкват и прехвърлят в подходящ съд (пластмасов бидон).
  •  Заливат се с 30л.вода, в която са разтворени 6 кг. захар.
  •  Добавя се 5-6г., лимонена киселина, на литър.
  •  Разбъркват се добре и след около 2 часа се засяват с хлебна мая, предварително размита в хладка вода (50г. мая в 0.5л.вода). Съдът се поставя в помещение с температура 20-25 градуса.
  •  По време на ферментацията сместа се разбърква 2-3 на ден.
  •  След приключване на ферментацията виното се отделя от твърдите частици.
  • При нужда преди наливане в бутилки виното може да се филтрира. Бутилките с виното се съхраняват в хладно помещение.

Втора рецепта

  • Пет килограма свежи плодове се заливат с 2.5-3л. вода. Загряват се до кипване. Оставят се за охлаждане, след което се пресоват.
  •  Полученият сок се прехвърля в подходящ съд за ферментация. Удобни за целта са стъклени дамаджани или пластмасови туби или бидони.
  •  Към сокът се прибавят 25-30л. вода, в която предварително са разтворени 6кг. захар.
  •  Прибавят се още 150г. лимонена киселина, 30мл.серниста киселина и 10г. амониев хлорид (нишадър). Разбъркват се добре и се заливат с 80-100г. хлебна мая, предварително размита в 1л. хладка вода. Съдът се поставя в помещение с температура 20-25 градуса по целзий.
  •  След приключване на ферментацията виното се избистря и се отделя от утайката.
  •  Налива се в бутилки, които се съхраняват в хладно помещение.

Какво Мислиш?

0 Точки
Upvote Downvote

Написано от Мануела Малинова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    Martingejl

    Какво представлява системата Мартингейл?

    making vinegar

    Как се прави оцет