in

Според проучване поезията с изкуствен интелект е по-добра от написаната от хора

robot with artificial intelligence thinks

Резултатите показват, че читателите, които не са специалисти, предпочитат произведенията на машината, защото ги намират за по-„прости и достъпни“.

Според данните, стиховете написани от AI, са предпочитани пред тези, написани от хора. Това сочи ново проучване от университета в Питсбърг, в което не експертите в четенето на поезия се чувстват по-отъждествявани с текстове, генерирани от машини, отколкото с човешки произведения. По време на изследването на участниците са показани стихотворения, написани от известни англоезични поети, заедно със стихотворения, генерирани в стила на тези поети от ChatGPT.

Проучването установява, че участниците оценяват стихотворенията, генерирани от AI, по-високо по отношение на цялостното представяне, отколкото стихотворенията, написани от хора. Детайл, който авторите на изследването са оправдали в очите на неспециалистите читатели с „простотата и достъпността“ на произведенията на изкуствения интелект. „Сложността“ на поезията, написана от хора, е „част от привлекателността на стиховете“, споделят изследователите от Питсбърг. Тези стихотворения „изискват задълбочено проучване и анализ по начин, по който генерираната от AI поезия не може да се разглежда“.

Въпреки това, „тъй като стихотворенията, генерирани от изкуствен интелект, не са толкова сложни, те са по-добри в недвусмисленото предаване на образ, настроение, емоция или тема на неекспертните читатели на поезия, които може да нямат време или интерес за задълбочено анализ, който поезията от човешки поети изисква“, казаха те. „Може би въпросът не е дали AI може да пише по-добра поезия, а по-скоро какво мислят хората за поезията?“ Освен това примерите, които са използвали, за да създадат алгоритъма, са много стари стихотворения и всички те са бели на автори, мъже от средната и висшата класа. С други думи, AI създава това, което хората смятат за поезия, а не това, което всъщност е.

Проучването заключава, че предвид трудностите на читателите при идентифицирането на текстове, написани от машини и тяхната „очевидна увереност, че AI няма да генерира имитации на човешки произведения“, „може да си струва“ правителствата да търсят регулации за AI по отношение на прозрачността.

 

Източник: LA RAZON

Какво Мислиш?

0 Точки
Upvote Downvote

Написано от Manuela Malinova

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    clarified butter ghee

    Суперхрана: Избистрено масло за защита на нашето здраве

    carp on the table

    Пълнен шаран с орехи и стафиди за Никулден