Лютеницата е любимото хапване на малки и големи и с настъпването на есента няма как да не се сетим за тази вкусотия. Тя е част от българските традиции и трапеза много поколения на зад. Ако и на теб ти липсва вкуса на лютеницата, която баба ти приготвяше, сега ще ти дадем отговорите, които търсиш, за да я приготвиш в къщи.
Необходими продукти:
• Червени чушки – 10 кг
• Патладжан – 4 кг (по желание, ако не ви допада вкуса може и без него)
• Домати- 7 кг
• Олио- 1 чаена чаша
• Сол- 3 супени лъжици
• Черен пипер – 1 супена лъжица (по желание)
• Кимион- 1 чаена лъжица (по желание)
• Захар – 1 чаена лъжица
Как се приготвя?
Започваме с подготовката на доматеното пюре. За приготвянето на 2 кг доматено пюре са необходими около 6-7 килограма домати, като количеството на доматите зависи от сорта им. Добре е да изберете добре узрели по-месести домати.
Измивате доматите и ги обелвате, след това ги смилате с мелачка или с кухненски робот. Отстранете семките, за да стане лютеницата по- гладка. Ако мелите доматите с машинка за мелене на месо, то сложете приставката, която отделя семките. Ако мелите доматите с кухненски робот, след това претрийте доматената смес през едро сито.
Доматената смес трябва да ври на котлона, до получаването на гъсто доматено пюре. Ако искате да спестите време може да използвате и готово доматено пюре.
Изпечете чушките и патладжана. Може да ги изпечете в чушкопек, но ако имате възможност е най-добре да изпечете зеленчуците на жар или на барбекю с дървени въглища, за да придобият характерния опушен аромат. След като изпечете чушките и патладжана ги обелвате, оставяте ги да се отцедят добре и ги смилате с машинка за мелене на месо или с кухненски робот. Не ги смилайте прекалено фино, за да получите желаната консистенция.
Внимавайте в консистенцията да не попадне вода, за да не стане вашата лютеница прекалено кисела.
След това трябва да сварите лютеницата. Класическото приготвяне на тази вкусотия е в голяма тава, на огън, в двора. Ако нямате подходящи условия за варене на двора, я сварете в кухнята, но в достатъчно дълбок съд, защото лютеницата пръска. Или я разпределете в няколко съда и я сварете на 2 или 3 пъти.
Сместа с чушките и патладжана се слага на котлона и се бърка непрекъснато, за да не бълбука и да не ви изгори. Варите я около 10 минути, докато водата изври. След това добавяте доматеното пюре и бъркате за още около 10 минути. След това добавете олиото и подправките и продължете да разбърквате за още 5 минути.
Кога е готова лютеницата?
Ако когато разбъркате сместа в тенджерата, на дъното остане следа, (тенджерата се вижда), значи лютеницата е готова.
Разсипвате готовата лютеница, още топла в бурканчета, които трябва да затворите веднага. Капачките трябва да се завинтят добре.
На дъното на голяма тенджера слагате стара хавлиена кърпа, върху която нареждате бурканчетата. Пълните с вода, докато бурканчетата бъдат покрити с вода и слагате тенджерата на котлона. След като водата заври трябва да поврат 15 минути и вашата домашна лютеница е готова. Изваждате ги изчаквате да изстинат достатъчно и може да намажете на филийка.
Вкусът е точно този, като на лютеницата на баба, а удовлетворението, което ще изпитате накрая е несравнимо.
GIPHY App Key not set. Please check settings